ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 9-11/5/2008

ΜΕ ΘΕΜΑ: ''ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ''

Στο Σεμινάριο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από τις διευθύνσεις των νομών εμβέλειας του Κ.Π.Ε. οι οποίοι επιλέχθηκαν από τους υπευθύνους Π.Ε. των αντίστοιχων διευθύνσεων.
Οι εργασίες του Σεμιναρίου άρχισαν την Παρασκευή το απόγευμα στις εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε. όπου και φιλοξενήθηκαν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής περιελάμβανε μεταξύ άλλων παρουσίαση των δραστηριοτήτων του Κ.Π.Ε., του προγράμματος Π.Ε. «Διατροφή και Περιβάλλον» που υλοποιείται στο Κέντρο για μαθητές όλων των βαθμίδων, καθώς και παρασκευή παραδοσιακών εδεσμάτων στο εργαστήριο από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, τα οποία στο τέλος και γεύτηκαν.
Το Σάββατο το πρωί το πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη σε βιολογικό αγρό της περιοχής, στο εκθεσιακό κέντρο παραδοσιακών προϊόντων στο φράγμα της λίμνης Πλαστήρα και το βοτανικό κήπο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ειδικά για το Σάββατο το απόγευμα οι εισηγήσεις και παρουσιάσεις πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Μουζακίου ΄΄ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑΣ΄΄ και μπόρεσαν να τις παρακολουθήσουν ελεύθερα εκπαιδευτικοί από τους νομούς Καρδίτσας και Τρικάλων, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος. Το κύριο μέρος των εισηγήσεων της ημερίδας αυτής παρουσίασε ομάδα καθηγητών του Χαροκοπείου πανεπιστημίου Αθηνών με επικεφαλής το γνωστό Καρδιτσιώτη καθηγητή κ. Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο.

Την Κυριακή το πρόγραμμα περιελάμβανε παρουσιάσεις σχετικών θεμάτων από εκπαιδευτικούς των Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας και Μαυροβουνίου – Κισσάβου, καθώς και από εκπαιδευτικούς σχολείων που υλοποίησαν ανάλογα προγράμματα στα σχολεία τους. Ακολούθησε συζήτηση, προτάσεις από τους εκπαιδευτικούς και οι εργασίες έκλεισαν με την αξιολόγηση του Σεμιναρίου.

Επιστροφή στην προηγούμενη σελίδα